Seger och andraplats i västsvensk bartendertävling

Den 17/1 anordnades den Västsvenska Cocktailtävlingen 2019 av Sveriges Bartenders Gille. Tävlingen var i Borås och Elof Lindälv hade fem tävlande restaurangelever. Det blev stor succé för våra representanter med seger och andraplats.

De tävlande för Elof Lindälv var:

Ida Bitsch

Maximilian Bjurlöf

Amanda Brinck

Viktor Hugosson

Rickard Lindahl

Det var en hög nivå på tävlingen där bland annat motståndarna har varit coachade av en van tävlingsbartender. Alla våra elever presterade väldigt bra, där ett fint hantverk och välsmakande drinkar presenterades. Allra bäst lyckades Rickard Lindahl som till slut stod som totalsegrare i tävlingen, tvåa blev Amanda Brinck. Juryn var så nöjda med de tävlande från Elof Lindälv att de uppmanade alla att vara med i Calvados Trophy 2019 där finalerna går i Normandie, Frankrike. Uttagningarna till Calvados Trophy går på Hotell Riverton i Göteborg den 28:e januari och den internationella finalen i Frankrike den 24-25:e mars.