Teknikelever besökte lokalt företag inom Teknikcollege

Teknikelever besökte i oktober Stjernberg automation, ett av våra lokala företag inom Teknikcollege.

Att få kunskap om olika branscher och tillverkningsprocesser är en viktig del i utbildningen på Teknikprogrammet. På Stjernberg Automation berättade Leif Ahlman om företaget och deras produktionslösningar.

Något som drog lite extra uppmärksamhet var en servicerobot som eleverna fick möjlighet att styra på egen hand.

- Eleverna fick också lära sig mer om automation, laserprocesser, lasertillämpningar, laserrisker men även hur online övervakning och fjärrmanövrering fungerar, säger Ann-Sofie Holm, lärare på Teknikprogrammet. 

Teknikprogrammet på Elof Lindälvs gymnasium är en del av Teknikcollege. Som elev får du en utbildning med nära koppling mellan teori och praktik där en stor del av arbetet sker i projektform i samarbete med teknikinriktade företag. En teknikcollege-certifierad utbildning betyder att företag har varit med och kvalitetssäkrat innehåll och upplägg så att de matchar deras behov av kompetens för framtiden. 

Här kan du läsa mer om Teknikcollege