Dubbla vinster i pepparkakshustävling

Det blev dubbla utmärkelser till RL18´s pepparkakshus "Feskekörka" i årets "Bräckliga bruna byggen"

På luciadagen var det prisutdelning i Kungsbackas stora pepparkakshustävling ”Bräckliga bruna byggen” som i år firar 20-årsjubileum. RL18 hade lämnat in bidraget ”Feskekörka” och det föll juryn i smaken. Det blev tredje pris i folkets val och bidraget blev utsett till vinnare i vuxenpriset ”Bagarens bästa bygge” där två konditorer var jury.

Motiveringen för konditorernas pris löd: Med en stor skopa kristyr och tydligt höga ambitioner har vinnaren lyckats återskapa ett ikoniskt, kulturmärkt byggnadsminne och sevärdhet från 1800-talet. Detaljerna med silltunnor på utsidan och konstruktionen av de sju spetsbågiga fönstren på vardera långsida tyder på ett bak-tekniskt kunnande.

På luciadagen var det prisutdelning i Kungsbackas stora pepparkakshustävling ”Bräckliga bruna byggen” som i år firar 20-årsjubileum. RL18 hade lämnat in bidraget ”Feskekörka” och det föll juryn i smaken. Det blev tredje pris i folkets val och bidraget blev utsett till vinnare i vuxenpriset ”Bagarens bästa bygge” där två konditorer var jury.

Motiveringen för konditorernas pris löd: Med en stor skopa kristyr och tydligt höga ambitioner har vinnaren lyckats återskapa ett ikoniskt, kulturmärkt byggnadsminne och sevärdhet från 1800-talet. Detaljerna med silltunnor på utsidan och konstruktionen av de sju spetsbågiga fönstren på vardera långsida tyder på ett bak-tekniskt kunnande.