En elev spelar pingis

Pingisturnering avgjord på Elof Lindälv

Genom ett initiativ från Joel Lindgren på Introduktionsprogrammet har det genomförts en pingisturnering på Elof Lindälvs gymnasium. Turneringen arrangerades inom ramen för det så kallade RIS-projektet.

För att gynna rörelse och aktivitet genomför gymnasieskolorna flera pulshöjande aktiviteter i anslutning till undervisningen. Projektet kallas RIS - Rörelse i skolan. Projektets mål är att förbättra elevernas välmående och höja skolresultaten. 

Rafflande final

Pingisturneringen spelades över två pooler under raster. I fredagens final möttes Joel Lindgren på IM och Emil Ahlberg NA. Joel Lindgren vann den jämna matchen med 3-1 i set, efter ett spännande första set där resultatet blev 15-17. 

Christoffer Wiktorsson Lär 18K kom på en fin tredje plats. Nästa år genomförs turneringen igen och då är förhoppningen att det även blir en tjejturnering.