Elever på studiebesök på Volvo Elever på studiebesök på Volvo

Teknikelever besökte Volvo Cars

Teknikeleverna i årskurs 3 fick ett smakprov av både ny och framtida teknik när de besökte Volvo Cars i Torslanda.

Studiebesöket inleddes med en guidad rundtur i Brand Experience Centre där eleverna fick både se och uppleva hur Volvo tillämpar ny teknik som Artificiell Intelligence (AI) och Internet of Things (IoT) inom områden som säkerhet och miljö med syftet att göra livet enklare och säkrare.

Efter lunch fortsatte besöket med en fabriksrundtur genom hela tillverkningslinan. Under fabriksrundturen fick eleverna uppleva robotar ”in action” och hur avancerad automations- och robotteknik bland annat kan förenkla ur arbetsmiljösynpunkt.

Vad tyckte eleverna?

”Det var intressant att se tillverkningsprocessen, det var förvånansvärt mycket robotar”

”Det var extremt mycket avancerad teknik vilket var mycket häftigt”

” Intressant att se hur arbetsmiljön ser ut”. ”Häftigt att se hur mycket arbete som ligger bakom en bil”

”Känner för att köpa en Volvo nu”