Två bilar i en bilverkstad

Lindälvselever bäst i länet i Transportföretagens yrkesprov

Arvid Merenius och Anton Johansson på Fordons- och transportprogrammet har utsetts till bäst i länet i Transportföretagens yrkesprov.

Eleverna från Elof Lindälvs gymnasium ställde upp i två olika yrkesgrenar. Arvid i maskinteknik och Anton i personbilsteknik.

Syftar till att höja kvaliteten på utbildningen

Yrkesprovet som syftar till att höja kvaliteten på landets fordonstekniska gymnasieutbildningar har i år, trots corona, kunnat genomföras i specialanpassade mindre grupper på skolorna under en längre period än tidigare år.

Fem yrkesgrenar

936 elever från 90 gymnasieskolor runtom i landet genomfört Transportföretagens yrkesprov. Eleverna har kunnat skriva prov i fem olika yrkesgrenar: bilskadereparation, maskinteknik, lastbilsteknik, personbilsteknik, reservdelskunskap.

Läs mer om yrkesprovet här