Fyra elever som har vunnit pris Elever som vunnit pris i UF-tävling

Fina UF-framgångar för eleverna på Ekonomiprogrammet

I år har UF-eleverna på Ekonomiprogrammet levererat flera fina resultat med sina affärsidéer. Några av UF-företagen har också lyckats med bedriften att kamma hem priser under året i lokala och regionala tävlingar.

Och igår var det dags igen: 

Stort grattis till Filip Andersson, Marcus Gentzel, Tindra Örnroth och Tom Wenander från Restaurangkortet UF, som tog hem segern i tävlingen Årets Lokala Engagemang som anordnades av Företagarna i Kungsbacka. Grattis också till Eric Hermansson, Jesper Hede, Noel Schreiber och Viktoria Eknefelt, från Shiny Screen UF som vann första pris för Årets Utveckling, en tävling i Kungsbacka kommuns regi.

- Vi UF-lärare på Ekonomiprogrammet är mycket stolta över eleverna och även över alla andra UF-företags mycket fina prestationer. Inte minst med tanke på hur ni alla har kämpat i spåren av pandemin. Mycket bra jobbat, säger Helene Lindén, lärare på Elof Lindälvs gymnasium.